úterý 2. dubna 2013

Andalusie - Dovolená v Andalusii

Andalusie je krajem zasněžených hor a safírového moře s krásnými písečnými plážemi. Je to země s dávnou minulostí. Maurské a římské dědictví je všude a je součástí kouzla jménem Andalusie. Andalusie je zemí býčích zápasů, flamenca a sherry. Je to země čistého vzduchu a světla. 
Andalusie - Ojen
Andalusie - Ojen
V Andalusii žijí dobrosrdeční, velkorysí a přátelští lidé, kteří respektují Vaše soukromí a přitom Vás vítají u svého stolu. Je to země vášní a smíchu. Španělé vědí jak si užívat života a dělají to se šarmem a zápalem. Flamenco je řeč, kterou se v Andalusii hovoří a fiesta je místní způsob života.
Andalusie leží na jihu Španělska. Název Andalusie pochází pravděpodobně z arabského „Al Andalus“. V minulosti mělo na rozvoj Andalusie velký vliv nesmírné nerostné bohatství, které se v Andalusii nalézalo. Ve starověku byla oblast osídlena iberskými kmeny, v 1. tisíciletí př. n. l. bylo údolí Guadalquiviru sídlem neznámé tartéské kultury (spekuluje se, že právě zde byla bájná Atlantida.)  Později se v této oblasti usadili Féničané, Kartaginci a Římané. (o povrchových dolech Rio Tinto se také hovoří jako o dolech krále Šalamouna)

Andalusie -El Rosio dovolená
Andalusie - El Rosio
Roku 711 ovládli oblast Arabové, ovlivňovali život v Andalusii  až do roku 1236, kdy padla před vojsky Kastilie poslední bašta Arabů - Granada. Pádem Granady začalo pronásledování muslimského i židovského obyvatelstva a došlo k hospodářskému i kulturnímu úpadku Andalusie. Po objevení Ameriky se město Sevilla, stalo nakrátko hlavním překladištěm zboží z kolonií do Evropy a Sevilla tak nejbohatším evropským městem této doby.

Sevilla - Katedrála Panny Marie
Sevilla - Katedrála Panny Marie
Geograficky je Andalusie nesmírně rozmanitou zemí. Rozkládá se od Středozemního moře až k pobřeží Atlantského oceánu. Na severu se nachází pohoří Sierra Morena, na východě Sierra de Segura, na jihu pak pohoří Cordillera Penibética a Sierra Nevada. Od východu k západu protíná Andalusii dlouhé údolí řeky Guadalquivir. Východ je vyprahlý s polopouštní vegetací, na západě protéká Guadalquivir bažinami a mokřinami. Při deltě řeky Guadalquivir se nachází národní park Coto de Doňana. Národní park Doňana je tvořen prameny, potoky a bažinami, dunami, pahorky a křovisky, kde žije mnoho druhů  ptactva a dravců. Příroda parku je velmi přísně chráněna a díky této péči se v parku zastavil čas před staletími.

Národní park - Coto de Doňana
Národní park - Coto de Doňana
Jižní část Andalusie podél pobřeží je vyplněna pásmem horských hřbetů Bétického masívu, který na západě v pohoří Sierra Nevada dosahuje výšky 3 478 m nad mořem. Na západ až k portugalské hranici je pobřeží divočejší s bílými plážemi, na východě jsou pak velká turistická letoviska s písčitými i oblázkovými plážemi - Costa de Sol - Slunečné pobřeží, které se rozprostírá od mysu Cabo de Gata, severně od Almeríe až po Gibraltar.

Andalusie má rozlohu přibližně 87 000 km čtverečních a je tak druhým největším regionem Španělska. Nejhustěji osídlenými provinciemi je Sevilla, za ní následují Málaga, Cádiz, Granada, Córdoba, Jaen, Almería a Huelva. Podnebí v Andalusii je suché a teplé. V zimě je průměrná teplota přibližně 16 °C, léta jsou velmi horká až 45 °C. Prší zde velmi sporadicky od října do dubna.

Mapa provincií Andalusie
Mapa provincií Andalusie
Andalusie je typická i dvěma protiklady: jihozápadní Sierra de Grazalena je nejdeštivější oblastí Španělska, zatímco východní Almería je tou nejvyprahlejší pouští. Andalusie se skládá z osmi provincií: Cádiz, Granada, Huelva, Jaén, Cordoba, Almerie, Malaga a Sevilla.

Costa del Sol
Costa del Sol
Nejznámějším pobřežím Andalusie je Costa del Sol - Slunečné pobřeží, najdete jej v provincii Malaga a rozkládá se od stejnojmenného města až k Gibraltaru a na krásné počasí zde narazíte 350 dnů v roce. Costa de la Luz - Pobřeží světla, sahající do Atlantského oceánu je divočejší a je rájem těch co rádi vítr. Tady fouká pořád, každý den, po celý rok. Sjíždějí se sem surfaři z celé Evropy.

Costa de la Luz
Costa de la Luz

Sevilla
Sevilla je hlavní městem Andalusie. Sevilla je díky bohaté historii plná památek. Nejznámější je bezesporu Alcázar, palác sloužící dříve jako rezidence emírů, dále jsou zde nádherné goticko-renesanční paláce postavené v zlaté době Sevilly po objevení "Nového světa". Sevillská katedrála patří k těm největším na světě.

Sevilla
Sevilla
Granada
Granada byla poslední baštou muslimského impéria v Evropě. V Granadě se nachází nejvýznamnější muslimská stavba na území Andalusie - Alhambra. 40 km od  Granady se nacházejí nejkrásnější španělské hory Sierra Nevada s nejvyšší horou Mulhacén (3482m).

Granada
Granada

Bolonia
Vesnička na pobřeží Costa de la Luz je vzdálena 20 km od windsurfingového ráje Tarifa. Nachází se zde také cca 30 metrů vysoká duna bílého písku, která je vyhlášena přírodní památkou. V blízkosti pláže se nacházejí ruiny starověkého římského města Baelo Claudio.

Baelo Claudio
Baelo Claudio
Cabo de Gata - Níjar
Přírodní park Cabo de Gata-Níjar v Almeríi je největší Andaluskou chráněnou krajinnou oblastí s dlouhým skalnatým pobřežím, skrytými zátokami a odlehlými plážemi, z nichž na některé se dostanete pouze pěšky. Většina krajiny parku je složená z vulkanických, skalnatých, okrově zabarvených pahorků, které spadají přímo do moře. Naprosto čisté moře je plné korálových útesů a ideální pro ty, které zajímá šnorchlování, plachtění a rybaření.

 Cabo de Gata - Níjar
 Cabo de Gata - Níjar
Doňana
Na 1300 km2 v provincii Huelva, Sevilla a Cádiz se rozprostírá Národní park Doňana, který se stal jedním z nejdůležitějších center péče pro zachování divoké zvěře ve Španělsku. V Doňaně naleznete tři odlišné ekosystémy: bažiny, středozemní buše a pobřežní duny. Park je dobře známý pro obrovskou rozmanitost ptačích druhů, jako jsou: husy, pestrobarevné kolonie plameňáků a největší světová kolonie španělských královských orlů.

 Doňana
 Doňana
El Valle de Genal
Málo známé je údolí Genal nedaleko Costa del Sol, kterým protéká jedna z nejčistších řek v celé Evropě a je zde mnoho možností ke koupání. Okouzlující, údolím roztroušené vesničky jsou ideálním místem pro klasické víkendové i tři hodiny trvající španělské obědy. Milovníci umění zase ocení malé dílničky a krámky, které najdeme ve všech vesnicích tohoto  regionu. Údolí se nachází nedaleko známého města Ronda a je položené mezi dvěma národními parky –  Sierra de las NievesSierra Grazalema.

El Valle de Genal
El Valle de Genal
Huelva
Neobjevená provincie Huelva nabízí svým návštěvníkům nejen oslnivé pláže, ale je také skvělým cílem pro ty, kteří chtějí objevovat. V městečku Palos de la Frontera je přístav, ze kterého Kolumbus vyplul na svoji dalekou cestu. Kromě méně hezkého průmyslového města Huelva skýtá provincie mnoho míst, které stojí za návštěvu. Jednou z nejkrásnějších evropských přírodních rezervací je národní park Doňana, který částečně leží i v této provincii.

Hueva - Plaza de las Monjas
Hueva - Plaza de las Monjas
Iznajar
Největší andaluská vodní nádrž, která obsahuje zhruba 900mil. m3  vody (pro představu Orlík obsahuje 720 mil. m3). Vesnička Iznajar s bývalou maurskou pevností je přímo pohlednicovým obrázkem andaluského města. V klidu se posaďte na břehu jezera a jen tak se tiše rozhlížejte po majestátním okolí Siearra Grazalema a užívejte si ničím nerušený klid přírody.

 Iznajar
 Iznajar
Sherry Triangle
V sherry trianglu měst Jerez, Sanlucar a El Puerto de Santa Maria, objevíte jediný region na světě, kde se vyrábí pravé a jedinečné sherry. Každý pracovní den můžete navštívit v Jerezu  mnoho vinných sklepů, např. světově proslavené Tío Pepe www.bodegastiopepe.com

Tío Pepe
Tío Pepe
Jeskyně
V parném létě rozpálené Andalusie navštivte vápencové jeskyně. Zamiřte k jeskynním u města Nerja a na vlastní oči se přesvědčte, jak žili lidé v období 25.000 let př. n. l. až do doby bronzové nebo se vydejte do Araceny a prohlédněte si podzemní jezírka a vápencové útvary bizarních tvarů. Nakonec nezapomeňte na jeskyni Cueva de la Pileta v Benaojanu, nedaleko Rondy, plnou prehistorických jeskynních maleb, kterými stále provází potomek zemědělců, kteří tuto půdu vlastnili, když byly malby v roce 1905 objeveny.

Cueva de la Pileta
Cueva de la Pileta

Gibraltar
 .„Skála“ – Gibraltar a jeho drzé opice (makak bezocasý) si zaslouží vaši návštěvu, pokud se nachází někde opodál. Vystoupejte na vrchol Gibraltarské skály lanovkou, výletním autobusem, taxíkem, nebo pěšky a budete se kochat nádherným výhledem.  Z nejjižnějšího výběžku je vidět až do Afriky a ve městě se dá  i vcelku levně nakoupit, jelikož se zde neplatí DPH. Gibraltar je součástí Velké Británie, vyplatí se platit anglickými librami, přepočet na Euro je často velice nevýhodný.

Gibraltar makak bezocasý
Makak bezocasý
Sierra Nevada
Sierra Nevada znamená ve španělštině „zasněžené pohoří“.  Nejvyšším vrcholem je Mulhacén (3478 m), který je zároveň i nejvyšším vrcholem na Pyrenejském poloostrově. Sierra Nevada je druhé nejvyšší pohoří Evropy po Alpách a nabídne vám správnou dávku zurčících řek, širokých soutěsek, zasněžených strání (ano i v létě), ledovcových jezer a mandlových a olivovníkových hájů.

 Sierra Nevada
 Sierra Nevada
El Torcal
Přírodní rezervace El Torcal u Antequery se pyšní impozantními vápencovými útvary, můžete zde vyrazit na túry s dech beroucími výhledy do okolí. Večer se vydejte do města Antequera, kde každé léto probíhá Luz de Luna – mezi 9 a 11 hodinou večerní si můžete prohlédnout nasvícené místní památky.

 El Torcal
 El Torcal

Zelená stezka Via Verde de la Sierra
Mezi provinciemi Cádiz a Sevilla se táhne nikdy nedodělaná 38 km dlouhá vlaková trať. V dnešní době po ní vede známá cyklostezka. Po cestě narazíte na výborné restaurace a také na největší kolonii supů na světě. Pěkná trasa je z Coripe do Olvery a zpět, v obou městečkách si kolo můžete vypůjčit.

Via Verde de la Sierra
Via Verde de la Sierra
Vodní parky
Vodní parky najdete v Andalusii takřka na každém kroku. Asi nejznámější je zábavní park v Seville - El parque temático de Sevilla  - Isla Mágica.

Isla Mágica
Isla Mágica
Výlet do Afriky
S rychlým trajektem, vyplouvajícím z Tarify nebo Algeciras, jste v Maroku za pouhých 35 minut www.frs.es. Maroko je proslavené svými trhy, které nabízejí cokoliv na co si jen vzpomenete, od koření přes lucerny, kožené zboží a parfémy. Nikdy nezapomeňte smlouvat, obchodníci to očekávají a pro vás to může být zábavný způsob, jak se dostat k mnohem nižší ceně. Nezapomeňte ochutnat Marocké jídlo. V Tangeru  najdete  restaurace všech cenových kategorií, které podávají typické pokrmy jako mechoui (opékané jehněčí kořeněné kmínem, paprikou a poté dlouho vařené) nebo tradiční kuskus.

Tanger
Tanger

Zábava v Andalusii
O Andalusii se dá říci, že kromě velkého kulturního vyžití skýtá i řadu sportovních možností. Na prvním místě jsou pochopitelně vodní sporty, dále je oblíbená pěší turistika, golf a tenis. Večery v Andalusii jsou jednoznačně ve znamení večírků. Andalusie miluje párty a každý večer tak všichni vycházejí do ulic. I proto je tato část Španělska domovem vášnivého tance flamenca.

Golfové hřiště Cabopino
Jídlo
Charakteristickým rysem Andalusie je láska k jídlu. Místní kuchaři jsou považováni za ty nejlepší na světě. Základ tvoří mořské plody, všechny druhy masa, zelenina a víno. Je zde patrný vliv orientu a židovské kultury. Místní specialitou jsou studené polévky – gazpacho, salmorejo, bramborové omelety tortillas a tapas. Vše se zapíjí kvalitním andaluským vínem.

 Comida
 Comida
Hudba
Teplé letní večery přímo volají po troše hudby a návštěvě některého hudebního festivalu. Každoroční festival Creamfields se koná v Almeríi, v Marbelle v Buddha Beach Baru je celé léto naplněné muzikou a pro milovníky klasické hudby je tu festival v Alcala de los Gazules v srpnu. I velké světové hvězdy rády zamíří do Andalusie, sledujte místní noviny a plakáty a určitě si nenechte ujít alespoň jednu z mnoha hudebních akcí na pobřeží.

Flamenco
Flamenco

Umění
V Andalusii je mnoho galerií. Malaga nabízí např. Picassovo muzeum www.museopicassomalaga.org a Muzeum moderního umění www.cacmalaga.org. V Seville můžeme navštívit galerii Bellas Artes www.juntadeandalucia.es/cultura/museos/MBASE/ a samozřejmě také muzeum věnované flamencu www.museoflamenco.com. Můžete strávit odpoledne procházkou v obrovské zahradě plné úchvatných soch v nádherném venkovském sídle Montenmedio blízko Vejeru nebo navštívit zajímavé výstavy v Grazalemě a ve vesničce Riogordo. Proč také nenavštívit malinkou vesničku Genalguacil v rámci každoročních uměleckých slavností Los Encuentros de Arte del Valle del Genal konajících se v prvních dvou srpnových týdnech.

Marbella
Marbella
Andalusie Vás prostě nikdy nezklame a pobřeží Costa de Sol je skvělé místo pro život. Hlavním městem Costa de Sol je Málaga a nejznámějším městečkem oblasti je Marbella spolu s přístavem Puerto Banús. Oblast je také nazývána jako evropská Kalifornie a je možná nejluxusnější v Evropě.


 Marbella

Počasí na Costa de Sol je skoro pořád stejné, slunce svítí skoro po celý rok a roční průměrná teplota se pohybuje kolem 18,5 °C. Místní klima je unikátní díky zeměpisné poloze Marbelly, kterou obklopují hory - Sierra Blanca. Hory chrání celou oblast od severních větrů a společně s blízkou přítomností Atlantiku vytvářejí velmi příjemné speciální mikroklima bez extrémních výkyvů teplot.  Při večerní procházce starými uličkami Marbelly se zastavte a zavřete oči. Cítíte ten teplý vzduch provoněný pomeranči?  Tak to je Andalusie.

Žádné komentáře:

Okomentovat